Protopopiatul Calarasi

Omagierea eroilor căzuți pe fronturile de luptă
Omagierea  eroilor căzuți pe fronturile de luptă

Primarul comunei Ciocănești, Petre Pavel, a organizat, pe data de 25 mai a.c., un eveniment în scopul omagierii eroilor căzuți pe fronturile de luptă. Evenimentul a avut loc în fața Primăriei Ciocănești, alături de persoanele de seamă din Ciocănești.
Înainte de a începe această festivitate, a fost ascultat Imnul României. Slujba religioasă a fost ținută de toți cei patru preoți ai com. Ciocănești. Au fost pomenite toate numele celor ce și-au dat viața pentru neamul românesc.
Înălţarea Domnului este prăznuita la 40 de zile după Înviere, în Joia din săptămână a VI-a, după Paşti. Anul acesta o sărbătorim pe 25 mai. Este cunoscută în popor şi sub denumirea de Ispas. În această zi creştinii se salută cu „Hristos S-a înălţat!” şi „Adevărat S-a înălţat!”.
Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 şi 2001, sărbătoarea Înălţării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească. În această zi, în toate bisericile din ţară şi străinătate se face pomenirea tuturor eroilor romani căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţa, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.
Cel mai emoționant moment, din cadrul acestui eveniment, a fost acela de depunere a coroanelor. Un moment încărca cu amintiri și emoții purtate în suflet de cei ce au avut persoane dragi ce și-au jertfit sufletul pentru neamul nostru.

sursa : calarasipress.ro

Parohia Andolina